Ako zorganizovať svadobnú odobierku

Do témy "Čo by mala nevesta vedieť" na mojom blogu som sa rozhodol napísať pár praktických skúseností a rád k svadobným odobierkam.

Do témy „Čo by mala nevesta vedieť“ na mojom blogu som sa rozhodol napísať pár praktických skúseností a rád k svadobným odobierkam.

Svadobná odobierka je zvyk, ktorý už dnes skôr prežíva, než že by prekvital. Ako pôvodne kresťanský, resp. katolícky rituál pomyselného spovedania sa sa však dnes už netýka len veriacich novomanželov a ich rodičov, ale do svojej svadby si odobierku zahrnú aj bežní snúbenci.

Tento blog je o mojich skúsenostiach z množstva odobierok, ktoré som zažil a chcel by som vám dať pár praktických rád, ako mať odobierku peknú a zmuysluplnú. Povedzme si základné fakty o odobierke, aby sme si urobili prehľad o čom píšem. Jednotlivé časti programu sa môžu rôzne obmienať, ale princíp ostáva rovnaký.

Čo je svadobná odobierka a ako prebieha

Pri odobierke ide o to, že ženích si pýta svoju nevestu od jej rodičov, prípadne starých rodičov, alebo krstných rodičov. Čiže ženích príchádza do domu nevestiných rodičov, kde si ju od nich vypýta sám, alebo v zastúpení svojho krstného otca, starejšieho, alebo družbu. Ak mu nevestini rodičia súhlas dajú, odovzdá neveste svadobnú kyticu a dostane za to od nej pierko. Pri tej príležitosti  nevesta a ženích požiadajú rodičov o odpustenie hriechov, ktoré im spôsobili, poďakujú za to, že ich vychovali a rodičia im na spoločnú cestu dajú požehnanie.

To je základný priebeh, ktorý sa v rôznych častiach Slovenska dopĺňa o ďalšie časti. Napríklad, že keď si ženách pýta nevestu najprv mu ponúknu škaredú, potom cigánku a až potom skutočnú nevestu. Ďalšími obmenami sú svadobná kapela, ktorá hraje pred domom, vykupovanie nevesty a samozrejme rôzne prípitky.

Moje rady k svašej svadobnej odobierke

Zažil som už odobierky krásne a dojímavé, ale rovnako som už zažil odobierky aj trochu trápne. Aby ste mali vašu odobierku viac krásnu, spísal som vám pár rád na čo si dať pozor a na čo pamätať.

1. Určte si kto bude odobierku viesť

Jednou z najčastejších chýb, ktoré som si všimol je tá, že si snúbenci myslia, že to tak nejako prebehne. Prídem, dám ti kvetinu, dáš mi pierko a ideme sa fotiť. Nie je to úplne tak jednoduché a preto je dobré mať určeného človeka čo bude odobierku viesť, vyzývať ľudí na akciu a celkovo moderovať čo sa deje. Toto býva najčastejšie starejší, ktorého si snúbenci vyberú, ale môže to byť aj krstný otec ženícha, alebo niekto iný. Dôležité je, že naozaj vie čo a kedy urobiť a ideálne už má nejaké skúsenosti.

2. Zistite si od odoberajúceho čo sa od vás na odobierke očakáva

Keď už viete, kto odobierku povedie, dohodnite sa s ním čo najpresnejšie ako to bude prebiehať, aby ste vedeli čo sa od vás očakáva. Boli odobierky, kde snúbenci vedeli, že odprosia rodičov za svoje hriechy, ale dosť sa čudovali, keď mali 20 minút po starejšom slovo od slova opakovať text na jednu A4 s prosbami o odpustenie, ktoré by patrilo snáď tak spovedajúcemu farárovi.

3. Oznámte rodičom ako bude odobierka prebiehať a čo sa očakáva od nich

Dohodnite sa s rodičmi čo sa bude diať pri príchode ženícha. Či družinu pozvete dnu, alebo ostanete pri dverách, kto ich privíta (otec, alebo mama) a ako to teda bude s ponukou iných neviest.

Niektorí rodičia bývajú zaskočení tým, keď sú starejším požiadaní o požehnanie snúbencov. Vedia, že to príde, ale nemajú to do takých detailov premyslené. Nevedia či majú len niečo povedať, alebo dať krížik na čelo (zvlášť ak nie su veriaci), podať ruku, alebo čo vlastne. Toto vie prispieť k nepohode odobierky silnou mierou.

4. Dohodnite sa s odoberajúcim na presnom programe odobierky

Program je dôležitý, lebo niekedy odvzdáva kyticu ženích hneď pri dverách, niekedy až keď dostane oficiálne požehnanie. Niekedy sa najprv pripíja na uvítanie a až potom sa pristupuje k programu.

5. Vyberte si na odobierku vhodný priestor a podľa toho zvoľte počet ľudí na odobierke

Je užitočné si povedať, a to predovšetkým starejšiemu, kde sa čo bude diať. Uvítanie pri dverách, potom presun do obývačky apod. V tých miestach pripravte naozaj dosť miesta. Treba stoličky na sedenie pre rodičov, pred nimi miesto, kde budú snúbenci stáť, alebo kľačať. Niekde musí stáť starejší, ženíchova družina a nezabúdajte ani na fotografa, alebo kameramana. Radšej vyneste stolík, posuňte gauč a spravte si v obývačke letisko, než by ste sa mali príliš tiesniť.

6. Ak máte viac „alternatívnych“ neviest, plánujte a vyberajte hercov zodpovedne

Býva trochu trápne, keď nevestiní rodičia ponúknu prvé dve nevesty tie alternatívne (škaredú, cigánku apod.) a daní herci/herečný sú príliš nedostatočne pripravení, nevedia čo majú hovoriť, ako sa správať a nemajú ani nič prijateľne oblečené. Čo sa mňa týka, ak má byť alternatívna nevesta nevestin brat, ktorý si len prehodí cez hlavu obrus, čo zrovna schmatol v kuchyni, kde sa „skrýval“ – tak to radšej tento bod preskočte.  Ale je to samozrejme na vás.

Záver

Odobierka vie byť pekná a dojímavá súčasť svadby, ak sa pripraví zodpovedne. Držím vám palce, aby aj tá vaša bola čo najkrajšia.

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby