Fotky zo svadby na svadbe

Premietať na svadobnej hostine fotky zo svadobného obradu a prebiehajúcej párty? Čože? To fakt ide? Ide.

Žijeme rýchlu dobu a tomu sa prispôsobuje nielen technológia, ale aj ponuka fotografov. Takmer každý profesionálny svadobný fotograf vám už je  technologicky schopný ponúknuť prezentovanie fotiek zo svadby, z obradu a hostiny priamo na hostine. Píšem to takto komplikovane preto, že nie každý fotograf to na svadbe urobiť chce, aj keď jeho fototechnika to dovoľuje.  Dôvodov prečo áno a prečo nie je viacero a my si ich v tomto článku spoločne prejeme.

Ja svojim takúto možnosť premietať fotografie priamo na svadbe ponúkam.

Čo na to vraví dnešná technológia fotoaparátov

Každý modernejší fotoaparát už ponúka nejakú formu pripojenia na WIFI. Buď verejnú wifi v priestoroch eventu, na ktorú sa pripojí priamo fotoaparát, alebo vysiela vlastnú wifi, na ktorú sa dá pripojiť z iného zariadenia  napríklad mobilu, počítaču, TV alebo dataprojektoru. Technologicky teda problém väčšinou nie je.

Situáciu však častokrát komplikuje fakt, že fotograf sa s fotoaparátom počas svadby hýbe a neraz aj mimo dosah verejnej wifi. Prípadne, ak foťák vysiela vlastnú wifi, jednoducho odíde mimo dosah pripojeného zariadenia a signál sa stratí. Možností riešenia je viac, ale toto sú tri základné:

  1. fotograf  má na svadbe viacero fotoaparátov a jeden nechá pri zariadení premietať fotky. To samozrejme v prípade, že má viac ako jeden fotoaparát. V tom prípade ale premieta fotky len z toho jedného pripojeného.
  2. svadobný fotograf má síce len jeden fotoaparát, ale práve s ním nefotí a preieta fotky. Možnosť to je, ale je zrejmé, že ak sa v čase premietania niečo deje, nemá šancu to zachytiť.
  3. fotograf priebežne presúva fotky zo všetkých používaných fotoaparátov na jedno centrálne zariadenie (mobil, alebo laptop) a premieta fotky z neho
  4. fotky sa postupne presúvajú na USB kľúč, ktorý sa následne zapojí do premietacieho zariadenia – TV, alebo projektora

Ja používam najčastejšie tretí spôsob a až keď ten nefunguje používam štvrtý spôsob. Zdá sa mi to najbezpečnejšie a najpraktickejšie riešenie.

Prečo niektorí fotografi nechcú takéto fotky premietať?

Logika veci vraví, že fotky takto rýchlo premietané nebudú upravené. A keď tak, tak naozaj len minimálne. Prečo? Dôvody môžu byť rôzne:

  1. Nemať upravené fotky môže byť problém pre fotografov, ktorí majú jedinečný štýl fotiek, ktorý vyžaduje veľa upravovania a postprodukcie (filtre, retuš, úpravy, …). A fotky bez tohto štýlu nechcú ukazovať.
  2. Tiež to je problém pre fotografov, ktorých fotky sú v originále tak zlé, že sa nedajú takto prezentovať. To sa dá až po tom, ako ich masívne upravia a dostanú do použiteľnej podoby.
  3. Situácia na svadbe tiež môže ovplyvňovať takéto premietanie. Ak to chce fotograf robiť, musí tomu počas svadby venovať nejaký čas. Ten mať ale nemusí, keď je veľa programu, alebo celkovo situácia nedovoľuje si „utrhnúť“ pár minút na manažovanie takéhoto premietania.

Dôvodov môže byť viac, ale už bývajú príliš špecifické na tento článok.

Má vôbec zmysel premietať fotky zo svadby už na svadbe?

Toto je samozrejme základná otázka, ktorú musí vyriešiť svadobný pár. Ja mám k tomu takéto argumenty.

Prečo to zmysel má:

  • Je to zaujímavý bod programu na svadbe.
  • Nejakú časť hostí tým naozaj ohúrite, že si hneď môžu pozerať fotky z prebiehajúcej svadby.
  • Mnohí svadobní hostia uvidia zo svadby reálne len pár fotiek. Takto je možnosť si ich pozrieť skoro všetky aspoň na tej svadbe.
  • Prezentujete sa ako moderný pár, ktorý ide s „instagramovou“ dobou okamžitého zverejňovania

Prečo to zasa taký dobrý nápad nie je:

  • Uvidíte prevažne neupravené fotky, ktoré môžu byť odlišné od toho čo vám nakoniec fotograf dodá (tj. po úprave). Preto je možné, že pri takomto premietaní budete možno aj trochu sklamaní, že čo vám to ten fotograf nafotil. Výsledné fotky však môžu byť naozaj exkluzívne dobré – zo surovej fotky to však laik nespozná, ako dobrá vie byť výsledná fotka.
  • Stratíte exkluzivitu prezretia fotiek ako prví, eventuálne aj možnosť rozhodnúť sa, ktoré fotky ostatným ukážete, pretože pri takomto type premietanie nie je čas fotky preberať.

Na čo pamätať ak sa takto fotky rozhodnete premietať

Dám vám pár odporúčaní z mojej praxe ako takéto premietanie zorganizovať.

  1. Samozrejme ako prvé je, že sa s fotografom dohodnete na takomto premietaní 🙂
  2. overte si aké možnosti má priestor – či majú TV, alebo vám požičajú dataprojektor, či majú plátno, alebo len bielu stenu. Podľa toho si budete musieť svoje veci priniesť
  3. Ak priestor ponúka niečo na premietanie, overte si miesta a pozície. Niekde sa plátno vysúva zo steny v strede miestnosti, inde za stolom mladomanželov apod.
  4. Zistite si či je v mieste svadby verejná wifi a či ju viete využiť. Môže to výrazne uľahčiť situáciu s prenosom fotiek z fotoaparátu fotografa.
  5. Fotky premietané na obrazovke (televízor, monitor, …) vyzerajú vždy lepšie ako tie, ktoré sú premietané dataprojektorom. Televízor totiž vie fotky doostriť, oživiť farby atď. To väčšina dataprojektorov, s ktorými som sa stretol ja nedokázala, resp. nie tak dobre ako obrazovka.
  6. Overte si ako sa dá pripojiť k premietaciemu zariadeniu – do TV na stene možno nepôjde zapojiť nič iné ako USB kľúč (lebo kábel je kdesi v manažérovej kancelárii), do dataprojektoru vidiaceho zo stropu bude vyvedený len VGA kábel niekde v rohu miestnosti a váš počítač už má len HDMI výstup apod.
  7. Rozhodnite sa, kedy sa tie fotky budú premietať – či to bude bod programu v určitom čase, alebo pôjdu fotky zacyklené na pozadí počas celého večera.

Verím, že vám tieto rady pomôžu úspešne zorganizovať vaše svadobné premietanie.

 

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby